Yazmaqda 3 ümumi maneə və onları necə aradan qaldırmaq olar

Yazımın keyfiyyətini və miqdarını dəyişdirən bir sadə hiylədir

İnstagram-da foto nəzakəti @ y.mokashi

Sizcə daha pis nədir? Boş səhifənin dəhşəti və ya heç bir çıxışı olmayan bir daşqın fikri? Yazıçılar çox vaxt yazıçı blokundan əziyyət çəkirlər. Mən yox. Fikirlərimi soyuq tutmaqdan daha sürətli tuturam.

Yuxu və oyanış saatlarında şüuruma düşürlər. Duşda və ya qonşuluqda gəzdiyim zaman ilham parçaları görünür. Qulaqcıqlarımda təkrarlanan cümlələr ifraz olunur, məqsədsiz gəzməyə və sürüşməyə mane olur. İnsanlar və yerlər məni epifaniyalara aparan uzun müddət unudulmuş xatirələri bağlamaq üçün göstərirlər.

Əksər yazarlar bu məhsuldarlıq səviyyəsinə görə öldürərdilər, amma yazıçıların, xüsusən qadınların intuitiv olaraq başa düşəcəyi üç ümumi problemim var:

• Tam iş vaxtı
  • Tam ölçülü bir ailə
  • Böyük bir TBR yığın kitab

Bunların bəzi birləşməsi bütün mövcud vaxtımı və enerjimi sərf edir. Mən də arxa yananlara yazmaqdan imtina edirəm (və tez-tez edirəm). Bir fikirin hər parlaq parlaq nuggetini düşünmək və cilalamaq və bölüşməyə dəyər olan ardıcıl, vicdanlı bir yazı hazırlamaq üçün tələb olunan kritik tərkib hissəsi həmişə qıt olur.

Bu ilin əvvəlində yaradıcı çıxışımı artırmaq üçün sadə bir hiylə tapdım.

Sirrim - fikrimi dəyişmək.

Bu sirri maneələrimin hər birinə tətbiq etmək, son üç ayda yazımın keyfiyyətinə və miqdarına heyran təsir etdi.

Maneələrinizi gözəl çıxışa çevirməyin üç yolu

Tam iş vaxtı

The Guardian’dakı son bir məqaləsində, “Çirkli bir sirr: yalnız imkanınız varsa bir yazıçı ola bilərsiniz” yazıçı Lynn Steger Strong, dəstəkləyən bir həyat yoldaşının və ya icmanın köməyi ilə və ya köməyi olmadan, qeyri-mümkünlüyü nəzərə alaraq açıq şəkildə bildirmişdir. yaradıcı insanlara ödənilən yaşayış məvacibi, "aydan aya necə yaşayacağınızı bilməyin çox həqiqi və sümük dərin bir qorxusu" var.

Təcrübəli bir alim kimi, iyirmi beş ildən artıq bir müddət ərzində davamlı işləmişəm, bu, məni ödəyə və sağlam tutmağa imkan verən bir qərardır. Bəli, işim oyandığım saatlarla yanır və məni fiziki cəhətdən sıxışdırır, amma müntəzəm bir gəlir əldə etmək, düşüncəmlə fikrimi sərbəst gəzməyə və yazmaq istədiyimi seçməyə imkan verir. 'Əsl işim' yazı ilə əlaqəli olmadığı üçün yazıma yeni bir perspektivlə yanaşmağı bacarıram.

Zehin dəyişməsi - İşimi bir maneə deyil, xeyir kimi sayın.

Fəaliyyət - Nə qədər kiçik olmasından asılı olmayaraq, bütün mövcud vaxt boşluqlarına yazı imkanlarını genişləndirin. İşə gedərkən qatarda qısa planlar yazıram, sitat gətirməli olduğum məqalələrə əl qoyuram və bəzən demək olar dərc etməyə hazır olan daha uzun parçaları da yazıram.

Təsir - Son üç ayda 10 minə yaxın söz yazdım.

Dan Qızıl Unsplash-də

Tam ölçülü ailə

Əvvəlcə böyük qızım toddler olanda yazmağa başladım. Bir neçə aydan sonra kolleci bitirəcək. Gənci yeniyetmədir. İkisi də evdə yaşayır. Bir ər də var. Ailə həyatının xaosunu orkestrləşdirmək daim diqqət, səliqəli tənzimləmə və mikromaliyyə tələb edir ki, bu da nədənsə mənim üzərimə düşür.

Jurnalist və yazıçı Megan Stack, "Qadın işi - əmək, analıq və imtiyazla fərdi hesablaşma" əsərində, "ev həyatının gecikməsi və kiçik insanların çarəsizliyi" ilə tanış olduqda, ananın planlarına təsirini müzakirə edir. kitab yazmaq.

Qadınların roman yazmadığı və ya əmr etdiyi ordular, banklar, həkimlər və ya kişilərlə eyni nisbətdə tədqiq edilmədikləri və ya boyanmadığı açıq, gizli və açıq şəkildə görülən bir səbəb, qadınların əsrlər boyu bütün saatları boyunca gördüyü işlərdir. .

Bəzən ev həyatının təfərrüatları ilə vidalaşıram. Şəxsi esse yazmağın yaxşı tərəfi odur ki, səs-küylü evim yazıma ilham verir. Hekayələrimin çoxu bəzi lətifə, təcrübə və ya ailə üzvlərimlə qarşılıqlı əlaqədən qaynaqlanır.

Mindset dəyişikliyi - Ailəmi yazmağım üçün yem kimi qəbul edin, maneə deyil.

Fəaliyyət - yazılarımı genişləndirmək üçün həftə içi səhər çılğınlığının hər epizodundan, hər maraqlı nahar söhbətindən, hər faux pasdan istifadə edin. Qısa öyüd-nəsihət qeydləri həyatın bu qiymətli dəqiqələrini itirməmək üçün.

Təsir - Son üç ayda müxtəlif çap və rəqəmsal jurnallarda dərc olunan üçdən çox məqalə.

Oxunacaq kitab yığın

TBR zibilim bəzən səliqəli şəkildə qurulmuş bir piramida kimi, yatağımın yanında oturur və məni lağa qoyur. Bəzən məni ovlamaq üçün evin ətrafındakı müxtəlif yerlərdə, dağılmış zibil kimi görünür.

Tez oxunacağına ümid edərək qısa hekayələr toplusunu götürürəm. Tezliklə maraqlı bir mənzərə ilə "oxumalı" bir romanla əvəz olunur. Kitabxanaya ziyarət daha maraqlı başlıqlar gətirir və nadir hallarda kimsə güclü tövsiyə ilə son oxuduqlarını mənə verir. Oxumaq üçün çox şey, yazmağa o qədər az vaxt, süründürməçiliyi qoruyan bir az səs deyir. Oxumaqla yazı arasında cırılmışam.

Madeleine L'Engle'nin təklifini tapmaq təskinlik verir

Oxucu deyilsinizsə, yazıçı ola bilməzsiniz. Bizə yazmağı öyrədən böyük yazıçılardır.

Zehin dəyişməsi - Oxumağı bir növ yazı kimi düşün.

Fəaliyyət - Oxumaq mənə yazmaq üçün vasitələr, fikirlər və ən əsası lüğət verir. Bir oxu binge, qaçılmaz olaraq bir yazı seli ilə izlənir. Mərhələ əvvəldən gələn bütün oxunuşlar təyin edildikdən sonra yazılarım daha rəvan axır. Yeni fikirlər gəlməsə də, hər zaman bir kitab rəyini yaza bilərəm!

Təsir - Yazım mənim üçün vacib olan mövzularda daha uzun, daha güclü op tipli parçalara daha da dərinləşdi.

Keçid edilməsi

Aylarla süründürməçilikdən və yazı məqsədlərimə cavab verməməyim üçün bəhanələrim tükənəndən sonra yaradıcı nəticələrimi artırmaq üçün bu sadə hiyləyə rast gəldim.

Sadə zehniyyət dəyişikliyi edərək, şikayət rejimindən minnətdar birinə keçdim, bu, həyatımın məhdud imkanları daxilində işləməyimə imkan verdi və yazımda həm keyfiyyətcə, həm də kəmiyyət baxımından böyük bir dəyişiklik yaratmağımda kömək etdi.

Əslən Mumbaydan olan bir alim və yazıçı olan Ranjani Rao ömrünün böyük bir hissəsini ABŞ-da keçirdi və hazırda ailəsi ilə birlikdə Sinqapurda yaşayır. Story Artisan Press-in həmtəsisçisidir. Oxumaq, yazmaq, səyahət etmək, valideyn yetişdirmək və Dünyadakı Evdə olmaq barədə ən son yazıları üçün onun bülleteninə qoşulun.