Şəbəkə və necə hərəkət etmək barədə əvvəlcədən bildiyim 3 şey

Karyeranız üçün bu vasitəni onsuz da etmirsinizsə, indi başlayın.

Unsplash-də Chang Duong-un şəkli

Şəbəkə ilə bağlı anlaşılmazlıqlar sizi geri çəkir?

Hər hansı bir səbəbdən şəbəkədən qaçırsınızsa, dayandırın. Şəbəkə, şübhəsiz ki, hər kəsin əldə edə biləcəyi ən təsirli karyera vasitəsidir. Ancaq hamı bundan yararlanmır. Bir çox insan utancaq olduqları üçün qorxurlar, xalqın xoşuna gəlməli olduqlarını düşünürlər və nişanların adını qoyduqları qəriblərlə dolu bir otaq ətrafında baxarkən bir içki içməyin həmişə qarışıq olduğunu düşünürlər. Ancaq bu şəkildə olmalı deyil. Çox vaxt hətta şəbəkə qurmaq üçün mütləq yeni insanlarla görüşmək məcburiyyətində deyilsiniz. Artıq məktəbə, işə və ya digər tədbirlərə gedərək bunun bir formasını düzəltmisiniz. Çox güman ki, artıq bir çox insanı tanıyırsınız. Şəbəkə budur.

Ancaq şəbəkənizin gücünü başa düşürsünüz? Mən indi edirəm. Şəbəkə ilə bağlı bir neçə səhv fikir verdim. Ancaq karyera dəyişikliyinin başlanğıcında mən onun həqiqi potensialını dərk etməyə başladım və səy göstərməyim həqiqətən bəhrəsini verir. Əvvəlki kimi ciddi qəbul etmədiyimə görə məyus oldum.

Sənin bildiyin şey deyil, tanıdığın kimidir.

Yeniyetməlik dövrümdə Monster kimi karyera məsləhətləri üçün saytları maraqlandıran zaman bu ifadə məni əsəbiləşdirirdi. Ah, mən necə azğınlaşmışdım. Bu ifadəyə rast gəldiyim zaman həmişə açarca qıcıqlanardım, çünki demək olar ki, üzündəki bir yumruq kimi görünürdü, təsadüfən işarə edirdim ki, nə qədər çalışsam da, heç vaxt diqqətimi çəkməyəcəyəm, çünki mən altında doğulmamışam. əlverişli bir gecə səması, uyğun şərtlərə düşməmiş, əlaqələrə başlamamış, introvert kimi böyümüş və s. İşə götürülmə qərarları ləyaqətdən asılı olmalıdır, mən istehza ilə dedim. İntrovert olaraq mən də vəba kimi insanlardan çəkinməyi üstün tuturdum. Bunun üçün işimdə hər şeyi etmək üçün əlimdən gələni edə biləcəyim bir şeyi düşünürdüm.

Mən nöqtəni tamamilə əldən verərdim. İşə qəbul qərarı əsasən ləyaqətə əsaslansa da, bir xarakterin nə qədər bəyəniləcəyi və gələcək komanda ilə nə qədər yaxşı davranacağınızla bağlıdır. Ancaq insana bağlı birini tanıyan bir namizəd olsanız, əlbəttə kömək edəcəkdir.

CV-nizi yamamaq üçün bir üsul olaraq könüllü olmaq.

Orta və orta məktəb boyu könüllülük həmişə CV-lərə böyük baxan mətn bloku kimi təriflənirdi. Çox təcrübəniz olmadığı zaman bacarıqlarınızdan istifadə etmək üçün bir fürsət təmin edir və hər hansı bir əvvəlki təcrübəniz yoxdursa iş üçün əla bir addımdır. Diqqəti həmişə real dəyəri olduğunuzu göstərmək üçün tətbiq hazırlamaqda idi.

Könüllülüyü iş təcrübəsi kimi qiymətləndirmək yanlış deyil, bu bir cəhətin diqqəti məni digər tərəfdən korladı, könüllü olmağın daha çox faydası oldu. CV-nizi doldurmaq və daha çox təcrübə əldə etmək barədə daha az şey. Əks təqdirdə olmayan insanlarla görüşmək imkanından bəhs edir.

İctimai bir dairəni kuratmağın nə faydaları var?

Şəbəkəniz dəyərli məlumatlar verə bilər.

Heç bir şey haqqında bəlli deyildi və ya bir rəhbərliyə ehtiyacınız var idi? Şəbəkəniz öyrənmək üçün əla bir yoldur. Oxuya biləcəyiniz çox sayda məqalə və kitab var - insan təcrübəsi və tanıdığınız insanın fikirləri Google-ın edə biləcəyi çox şeylərdən daha dəyərlidir. İstədiyiniz bir şirkətdə və ya sənayedə kimisə tanıyırsınızsa, onlarla əlaqə saxlayın.

Ən azı bir neçə nəfərlə də əlaqəli olduğum üçün uğurlu oldum. Eyni universitetdə oxuduq. Biri dərsdənkənar tədbirlərdə bir neçə dəfə görüşdüyüm, amma çox yaxşı tanımadığım biri idi, digəri təcrübə müddətində bir neçə həftə keçirdiyim biri idi. Onların bir müddət karyera dəyişikliyi etdiyini gördüm, amma nəhayət qərq olmağa qərar verdikdə, təcrübələrini, habelə bu sahəyə aid digər suallarımı soruşmağım çox kömək etdi, bu mənə daha çox kömək etdi getmək istədiyim marşrutu daralt. Ancaq bu şəkildə şəbəkənizi qazmaq niyyətindəsinizsə, əvvəlcədən lazımi səy göstərdiyinizdən əmin olun, nəyi maraqlandığınız barədə hər şeyi öyrənin. Sonra suallarınızı başqa yerdə tapa bilmədiyiniz şeylərlə məhdudlaşdırın. . Asanlıqla Google-a aid şeylərə cavab verərək vaxtlarını boş yerə sərf etmək istəmirsiniz.

Şəbəkəniz sosial təsdiqləmə formasıdır.

Onsuz da kimisə tanıyan bir şeyə girsəniz, çox güman ki, üstünlüyünüz olacaq. Bunun gözəl bir nümunəsi, bir iş görüşməsinə girdiyim bir vaxtdır. Universitetdəki həmkarım, onun şirkəti haqqında verdiyim suallara cavab verə biləcək qədər lütfkar idi. Müraciət etdim və müsahibənin sonunda onlar artıq fikirlərini bildirdilər və bir təklif məktubu hazırlamazdan əvvəl işimə başlayan kimi mənimlə danışmağa başladılar. Müsahibim həmkarını tanıdığımın çox yaxşı olduğunu dedi. "Demək istəyərəm ki, səndə böyük xüsusiyyətlər var, amma səni tanıması daha yaxşıdır" dedi. Orada idi. Sözsüz yola bağlantıların təsdiqlənməsi təmin olunur. Mənə daha çox güvəndi, sadəcə dostumla mən eyni universitetə ​​getdiyimiz üçün.

Şəbəkəniz ən yaxşı marağınız üçün görünür.

Həyat yoldaşım, istər məktəbdənkənar iş fəaliyyəti olsun, istərsə də yerli bir qeyri-kommersiya təşkilatının idarə heyətində xidmət etməyinizdən asılı olmayaraq könüllü olmaq üçün bir nöqtə qoyur. O sevir və o, ekstrovertdir, amma ona kömək oldu. Təcrübəsinə uyğun bir fürsət yarananda, həmişə ilk növbədə onu düşünməyə tələsirlər. Bağlantılar ən yaxşı maraqlarınıza uyğun hərəkət edə bilər və sizi əvvəlcədən tanımadığınız bir şeyə bağlaya bilər.

Cəmiyyətimdə bir neçə sahibkar və iş sahibi ilə görüşmək şanslı oldum və onlar münasibətlərin möhkəmliyinin mükəmməl nümunələridir. Belə fərdlərdən biri ehtiraslı insanları birləşdirməkdə olduqca uğurludur. Onun məqsədi biznes açmaq idi. Bir kərpic-havan dükanı olmamışdan əvvəl, öz həyətində yerli sənətkarlar ilə pop-up tədbirləri təşkil etdi. İndi rəsmi pərakəndə satış yeri olduğu üçün bu əlaqələri böyütməyib və dostlarını və istehsalçılarını mütəmadi olaraq mağazasında pop-up tədbirlərinə dəvət etməyə davam edir. Öz icması üçün bir platform təqdim edir və digər iş sahiblərinin diqqətini çəkməyə imkan verir. Şübhəsiz ki, bu bağlantılar onun böyük dəyərini gətirir - qarşılıqlı faydalı münasibətdir. Digər yerli biznes sahibləri həmişə digər yerli müəssisələri təşviq etməkdən məmnundurlar. Bir-birini qururlar, çünki şəbəkələrinin uğurları fərdi uğurları üçün çox vacibdir.

Sosial şəbəkənizdən strateji olaraq necə yararlana biləcəyinizi burada.

Şəbəkə ilə əlaqəli ən yaxşı şey istədiyi vaxt başlaya bilərsiniz və bu, ümumiyyətlə heç bir əlavə dəyəri olmayan bir kəmərinizdəki bir vasitədir. Bir qarışdırıcının və ya hadisənin bunu etməsini gözləmək lazım deyil. Şansınız var, onsuz da əlaqələriniz var və bu əlaqələr sonradan sizi digər insanlara bağlaya bilər. Yeni insanlarla görüşməkdən utanırsınızsa, vahimə etməyin. Sadəcə orijinal olun, əlaqəli olduqlarını tapın, ümumi maraqları müəyyən edin və onlara necə kömək edə biləcəyinizi düşünün. Nə etmək istəmədiyiniz, məhsulunuz və ya xidmətinizin nə qədər böyük olduğuna dair hər kəsə satmağa çalışmaqdır. Heç kim bunu bəyənmir, ona görə də belə olmayın. Hər kəs bir əməliyyat söhbətində olduqlarını hiss etmədikdə daha yaxşı vaxt keçirəcəklər.

1. Mövcud şəbəkə ilə əlaqə qurun.

Heç kimin olmadığını düşünürsənsə, əvvəlcə buradan başla. Düşünün: məktəbdən, işdən və ya klublardan kimləri tanıyırsınız? Bir dostunuz və ya ailə üzvünüz, heç bir zaman söhbətinizdə marağınıza zərbə vuran bir şeyi danışdı? Səni onlara tanış edə biləcəyini soruş. Bunu vura bilərsiniz və hətta sizi başqa şeylərə bağlaya bilərlər. LinkedIn bunun üçün əladır. Cavab almırsınızsa, üzülməyin. Hamı məşğuldur. Ancaq bunu etsələr, vaxtları üçün təşəkkür et və əvvəlcədən ödəmək üçün bir qeyd et.

2. Yerli tədbirlərə və ya ən yaxın şəhər ərazisindəki hadisələrə gedin.

Meetup, Facebook, LinkedIn və ya Google-da qruplar axtarın və peşə maraqlarınızla əlaqəli tədbirlərdə iştirak edin. Şəbəkə tədbirinə getməyinizdən və bir qəriblə söhbət qurmadan əvvəl bunu düşünün. Nə götürə biləcəyinizlə bağlı deyil. Buna görə bir çox yeni başlayan müəssisə sahibləri, e-poçt kimi pulsuz bir şeylə poçt siyahılarına qoşulmaq üçün e-poçt ünvanlarından imtina etmək üçün insanlara rüşvət vermə taktikasını tətbiq edirlər: Şəxsi məqsədlərinizdə öz dəyərlərini və yerlərini sübut etmək istəyirlər.

3. Bir qrupa və ya bir kluba üzv olun.

Yalnız hadisələrə göstərməyin. Bir şeyə daha davamlı bir əlaqə yaradın. Bir təşkilata qoşulun və ya görüşlərdə iştirak edin. Texnologiya sahəsindəsinizsə və ya girmək istəsəniz, bölgənizdəki qruplar üçün Slack kanallarına qoşulmağınızdan əmin olun. Əgər şəhərinizdə heç bir qrup və ya görüş yoxdursa, özünüzə başlayın.

4. Könüllü

Bir tədbirdə və ya görüşdə iştirak etməyi planlaşdırırsınızsa, niyə qonaq olmaqdan başqa bir rol oynamırsınız? Qurma, təmizlik, koordinasiya, marketinq, fotoqrafiya və ya əlaqəli hər hansı bir işdə kömək edə biləcəyinizi soruşun. Sadəcə nümayiş etdirən adamdan daha yaddaqalan təəssürat yaratacağınızdan əmin olacaqsınız.

5. Elektron poçt və ya soyuq əlaqə insanlar.

Əgər 4 saatlıq iş həftəsini oxumusunuzsa, Tim Ferrissin bunun bir vəkil olduğunu biləcəksiniz. Axı, şəbəkənizi genişləndirməyin ən yaxşı yolu, artıq tanımadığınız insanlarla əlaqə yaratmaqdır. Sənayenizdə heyran olduğunuz kimsə varmı? Onlara müraciət edin. Yenə də, lazımi səy göstərdiyinizə əmin olun və vaxtlarını itirməyin və onlara necə kömək edə biləcəyinizi düşünün.

Bir dəfə əvvəl heç görüşmədiyim birinə bir elektron poçt göndərdim. Mən onun işinə heyran qaldım və mənə necə ilham verdiyini izah etmək istədim. Mən heç bir dəyər vermirdim, ona görə də cavab gözləmirdim, xüsusən sahibi olan və çox işlə məşğul olan birindən. Başa düşürəm, həvəslə cavab verdi. Mən təəccübləndim. Düşündüm ki, o cavab vermək üçün çox məşğul olacaq, amma sadəcə orijinal bir şey çıxartdığınız zaman orijinal bir şey alma ehtimalı olduğunuzu göstərmək üçün gedir.

Üstündə tək olmaq haqqında olan bütün şeylər?

İrəli getməyiniz üçün fədakar münasibətlər haqqında eşitdiklərinizi unudun. Bütün boş vaxtınızı məqsədlərinizə can atmaq üçün sosial öhdəliklərdən imtina etməyiniz lazım olduğunu söyləyən hər hansı bir məsləhət yalnız uğurunuzdan geri qalmağınıza xidmət edəcəkdir. Çox çalışmaq vacib olsa da, xüsusən də peşə müxtəlifliyində münasibətlər qurmaq və saxlamaq vacibdir.

Şəbəkə ağıllı işləmə üsuludur. Fəaliyyət nümayiş etdirmək üçün şəbəkənizdən istifadə edin. Məsələn, bir işin açılmasını gözləmək əvəzinə bəlkə də insanlarla danışmaqla özünü təqdim edə biləcək bir fürsət taparaq öz qapılarını aça bilərsən. Sonra kim bilir? Düzgün zamanda lazımi insanla danışa bilərsən.

Uğur şəkiliniz özünüzü müsbət əlaqələrlə əhatə etməlidir. Beləliklə, növbəti dəfə həmin nahar, şam yeməyi və ya qəhvə tarixini ləğv etməyin, çünki "çox məşğul oldunuz". İnsanlara vaxt ayırın və onlar sizə vaxt ayıracaqlar. Hər şeydən əvvəl, bağlandığınız zaman, empatiya tətbiq edin və başqalarına necə xidmət edə biləcəyinizi düşünməyi unutmayın.