6 Qara Qadın Öz Bossunuz necə olacağını paylaşın

Stefani Long tərəfindən

Rihanna. Tracee Ellis Ross. Gabrielle Birliyi. Bu qadınların hamısının ortaq nələri var? Əlbətdə ki, öhdəsindən gəlirlər. Qara qadınlar ardıcıl olaraq oyunu öldürürlər. Ancaq eyni zamanda son illərdə öz məhsul xətti ilə bossed olan ən çox sevdiyimiz çoxşaxəli qadınlardan biriyik. Bu qədər inanılmaz ilhamla öz işinizi başlamaq istəməmək də çətindir - və bunun üçün nə vaxt lazımdır.

İki illik bir demoqrafik araşdırmaya görə, qara qadınların qurucularını təqdim edən ProjectDiane2018 görə, Qara qadınların rəhbərlik etdiyi startaplar üç il əvvəlkindən iki dəfə çoxdur. Hələ də ABŞ-ın qadın əhalisinin 14 faizini təşkil etməsinə baxmayaraq onların 4 faizinə qədər qara qadınlar rəhbərlik edirdi. Son rəqəmləri nəzərə alsaq, səyahət zəhmli görünə bilər, amma bu, mümkünsüz demək deyil.

"Təəssüf ki, nömrələr yeni və ya şokedici deyil" Karen Young, Oui People (fka Oui Shave) yaradıcısı, Narahat olmayanları ilə bölüşdü. "Tək valideynli ev təsərrüfatları, karyera boşluqları, maaş boşluqları, imkan boşluqları haqqında məlumatlara baxsanız, qara qadınlar dairənin altındadır və ya yaxındır."

Nəticədə, uğurunuz dünyagörüşünüzdən asılıdır.

"Mən bir dəfə bir icma maliyyə dərsini aldım və bunu öyrədən qadın 'bu gün maliyyə seçimləriniz ailənizin maliyyə seçimlərini on illərlə dəyişə bilər' 'deyə bir söz söylədi. "Məlumat pisdir, lakin dünyagörüşünüz belə deyil. Nömrələri dəyişdirin. "

Gənc və başqa beş dinamik Qara qadın qurucularına sahibkarlıq səyahətlərini və ən yaxşı patron xanım məsləhətlərini müzakirə etmək üçün məlumat verdik: Trinity Mouzon Wofford, sağlamlıq brendinin yaradıcısı Golde və Sephora-da marka açan ən gənc qara qadın; Jade Purple Brown, müstəqil bir qrafik dizayneri; Hündür qadınlar üçün hazırlanmış geyim markası The Sixes-in qurucusu Franci Girard; Brittney Winbush, Issa Rae'nın ən çox sevdiyi sağlamlıq markalarından biri olan Alexandra Winbush'un qurucusu; və astrologiya mərkəzinin qurucusu Dosse-Via, Zodiacı tanıyır.

9-u 5-ə qədər düzəltməyi düşünürsən? Bu xanımlar sizi bu işdən ruhlandıra bilər.

Sahibkarlığın sizin üçün doğru olduğunu haradan bildiniz?

Trinity Mouzon Wofford: Yeniyetmə yaşımdan bəri tanımışam ki, bir təşəbbüskarlıq etmək istəyirəm. Düşünürəm ki, səhv həmişə yanımda idi. Əvvəlcə inteqrativ bir tibb həkimi olmağı və öz təcrübəmi açmağı və öz təbii əlavələr dəstimə sahib olmağı planlaşdırırdım, buna görə də orijinal planlarımdan o qədər də uzaqlaşmadığımı söyləyə bilərsən!

Sahibkarlıq ürək zəifliyi üçün deyil və bu günkü mediada tez-tez təsvir olunan möhtəşəm məqam çarxından vicdanla uzaqdır. Öz işinizi idarə etmək fikri sizi qorxutduğunuzdan daha çox həyəcanlandırırsa, ehtimal ki, uyğun gəlir. Buna görə sahibkarlıq bir çox formada ola bilər. Çılğın kütləvi başlanğıc ola bilər, ancaq daxili işinizi və tərəfinizə bir az pul gətirən əl işlərini satan yan bir hust ola bilər. Sizə uyğun olanı təyin etməlisiniz.

Jade bənövşəyi qəhvəyi

Jade bənövşəyi qəhvəyi: Mən həmişə həddən artıq müstəqil insan olmuşam və hər işimdə həmişə yerinə yetirilməmiş hiss etmişəm - əsasən, heç vaxt özümü korporativ mühitdə olmağa və yaradıcılığımı heç bir şəkildə ifadə edə bilməməyimə görə. məhdudiyyətlər. Mən hər zaman bilirdim ki, sevdiyim bir həyatı yaşamaq üçün öz başımdan budaqlamaq lazımdı. Düşünürəm ki, əsas aydın düşüncəyə sahib olan və gerçəkləşdirmək üçün eniş-yoxuşlardan keçməyə hazır olan güclü düşüncəli və müstəqil bir insandır.

Franci Girard: Bu İnstagram yaşında, hər kəsin etdiyi kimi göründüyü üçün bir iş başlamaq haqqında çox FOMO hiss etmək çox asandır. Həqiqət sahibkarlıq hər kəs üçün deyil. Atlanmadan əvvəl, risk üçün iştahınızın olub olmadığı barədə özünüzlə gerçək olmalısınız. Əksər müəssisələr uğursuz olur və bütün müəssisələr müvəffəq olmaq üçün fövqəladə bir enerji, vaxt və səy tələb edir. Başlamazdan əvvəl bu işin öhdəsindən gələ bilməyəcəyinizi qiymətləndirmək vacibdir. Düşündükdən sonra fikrinizi, maliyyələşməni, münasibətləri və s. Kimi digər şeylərə diqqət ayırmağa başlaya bilərsiniz.

Brittney Winbush: Hər hansı bir karyera kimi, sahibkarlığın sizin üçün uyğun olub olmadığını anlamaq üçün bir ruh tələb edir. Səhər qalxmağı həyəcanlandıran o şeyi tapmalısan, ehtiraslarını tapmalısan, hansı işi edə bilərsən ki, ətrafındakı dünyaya təsir edəsən. Əgər "şey" yaratmaq lazımdırsa, onda sahibkarlıq sizin üçündür. Sahibkarlıq hobbi deyil. Həmişə özüm üçün işləmək istədiyimi bilirdim, amma məni təşəbbüskarlıq yoluna salmaq üçün həvəsli olduğum bir iş tapmaq lazım gəldi.

9-dan 5-ə keçdikdə özləri üçün işləmək üçün ilk addımlar hansılardır?

Trinity Mouzon Wofford

TMW: tələsməyin. Başlamazdan əvvəl bir ton maliyyələşdirmə təmin etməyi planlaşdırmırsınızsa, işinizdə işləyərkən "gün işi" edə bilərsiniz və etməlisiniz. Kirayə pulunuzun haradan gəldiyini bilmədən daha çox iflic bir şey yoxdur və bu cür stress işiniz üçün kəskin qərarlar qəbul etmək qabiliyyətinizə təsir edəcəkdir. Prosesin əvvəlində markanızda olmaq üçün təzyiq hiss etməyin.

JPB: Etdiyim ilk şey, sənayesimlə bağlı minlərlə araşdırma aparmaq və öz biznesimin ola biləcəyi imkanlarla yanaşı riskləri başa düşdüyümə əmin olmaq. Bu, hər şeyi yerinə qoymağa başlamağımda kömək etdi, buna görə nəhayət tam iş vaxtımdan ayrılanda özümə daxil olduğumu başa düşdüm və yaxşı bir quruluş artıq yerində idi. Mən də sıçrayış etmək üçün mənə inam və yaxşı bir miqdar əmanət verən müştərilərin sabit siyahısını hazırlamağa başladım.

FG: Planınız olduğundan əmin olun. Tam keçid etməzdən əvvəl prototiplər və ya konsepsiya sübutları üzərində işləməyə başlayan sahibkarları görməyi sevirəm. Bir çox dəfə işinizin təməlini yaratmaq üçün 9-5 yaşınızdakı əlaqələr və platformadan istifadə etmək asandır. İşəgötürəninizin diktə etdiyi hər hansı bir siyasəti pozmalı olduğunuzu söyləmirəm, ancaq atlama etmədən əvvəl fikrinizi sınamaq üçün boş vaxtınızda nə edə biləcəyinizi düşünün.

KY: Yadımdadır, bu suala çox fikir verdim və gördüm ki, təxminən 12 aylıq xərclərə qənaət etməlisən. Keçid edib işimi tərk edəndə Oui böyüməkdə çətinlik çəkə biləcəyim qədər sürətlə böyüdüm və başa düşdüm ki, 6+ ay ərzində böyüməmi izləmək, geri xərclədikdə yaşayış xərclərimi ödəyə biləcəyimi görmək üçün. lüks və vacib olmayan xərclər. İş özünə və mənə dəstək ola biləndə hazır idim! Məsləhətim, mümkün qədər çox qənaət etmək və keçiddən əvvəl iş böyüməsini izləmək üçün ən az bir iliniz var, amma heç nə plana uyğun getmir. Yenidən risk götürən var!

Sahibkar olmaq bir çox şapka geymək deməkdir, xüsusən yeni başlayanda. Vaxtınızı necə idarə edirsiniz?

Dossé-Via: Whewwww, çili. Davam edən bir işdir. Bu mənim prioritetlərimin nə olduğunu müəyyənləşdirməkdən və bu güzgüləri əks etdirən bir cədvəl və gündəlik yaratmaq üçün qəsdən çalışmaqdan başlayır. Sahibkarlıq səyahətimin əksəriyyəti üçün nəzarəti dayandırmaq və bir komanda yetişdirmək çətin oldu. Güvən mövzularım var idi (Əqrəb problemləri) və eyni zamanda hər şey haqqında mükəmməl bir mütəxəssis idim (mənim Qız Ayım, lol). Ancaq qızım Nova dünyaya gəldikdən sonra əlavə dəstəyin olmasının vaxtı olduğunu bildim və komandamı qəsdən böyütməyə başladım. Ehtiraslarımın etdikləri şəkildə təzahür etmələri üçün bir kənd lazımdır. KTZ və Magic & Melanin komandasına çox minnətdaram. Ancaq bu nöqtəyə çatmağım üçün bir az vaxt lazım oldu ki, bu səyahət boyu özünüzə səbirli və mehriban olun. Gündən-günə dəyişir. Mən emosional bir sahibkaram, buna görə də ruhumun içindəki homeostazı hiss etməyə yönəlmişəm, bütün sahələrdə, o cümlədən sahibkarlıqda homeostazaya səbəb olur.

B.Ş: Bütün şəffaflıqda bu hələ çalışdığım bir şeydir. İşimin o qədər də yeni olması ilə əvvəlcədən planlaşdıra bilməyəcəyim fürsətlər var və onlar çox vaxt dərhal diqqətimi tələb edir. Hal-hazırda vaxt idarəçiliyinə gəlincə, günümü saat bloklarına ayırmaq əvəzinə müəyyən layihələri müəyyən günlərə təyin edirəm. Bu mənə çətin müddətləri və hər bir şeyə layiq olduğu diqqəti verməyə kömək edir.

Karen Gənc

KY: Zaman idarəçiliyi, Yamaykalı dostlarımın dediyi kimi, "baş bişirən və şüşə yuyan" dediyiniz zaman pəncərədən çıxır. Bir təşəbbüskar olaraq ən sadə vaxt idarə etmə bacarığı gün və ya saata görə dəyişə biləcəyini bilmək üçün ən vacib olanı başa düşməyə başlayır. Bu il, günümü həll etmək üçün telefonumdakı taymerdən istifadə etməyə başladım. Tapşırıq alacağını düşündüyüm müddətə təyin etdim və bu müddət ərzində başqa heç nə etmirəm.

Özünüzə qulluq etmə və işinizi idarə edərkən stressi necə idarə edirsiniz?

TMW: Fasilələr verirəm. Çalışıram ki, məşğul olmaq məhsuldar olmağa bərabərdir. Əslində gərəkli olanı yerinə yetirməyə, sonra gəzməyə, anama zəng vurmağa, kitab oxumağa vaxt verirəmsə, nə olursa olsun diqqətimi yönəldirəm.

JPB: Səhər tezdən oyanmaq və yaxşı bir məşq əldə etmək mənə çox kömək etdi. Stressi sağlam bir şəkildə azad etmək və sağlamlığımı nəzarətə götürmək imkanı verir. Həm də iş vaxtım gələndə sərhədlər təyin etməyə çalışıram. Başlanğıcda, e-poçtu hər zaman yoxlayardım və əsassız saatlarda layihələr üzərində işləyirdim, amma artıq bunu etmirəm. İndi həmişə yadımdadır ki, yıxılsam, işim də olacaq, buna görə də nəyin baş verməsindən asılı olmayaraq həmişə özümü prioritet sayıram.

KY: Bu il mənim vaxtımı idarə etməklə vaxtımı qorumaqla eyni olmadığını və mənim üçün böyük bir dərs oldu. Axşam 7-dən sonra cavab vermirəm və şənbə günləri işləməməyə çalışıram. Bu il yoldaşlarımla, həyat yoldaşımla və yeməklə keçirdiyim vaxt böyük stresdən azad oldu. Məni düşündürən hər şey gələcəkdə və keçmişdə deyil, bu an içində olmağımdır. Kimsə mənə bir dəfə 'keçmiş peşman, gələcəyi isə narahatdır' dedi. Bir qurucusu olaraq gələcəkdə sözün həqiqi mənasında hər gün qurduğumuz şeylərdir, ona görə də sadəcə iştirak etməyə yönəldiyim məqamların olması mənə təmkinli və ağıllı olmağımda kömək etdi.

Pul menecmenti və maliyyə ilə yaxşı tanış olmayan iş axtaran sahibkarlar üçün hansı məsləhətləriniz var?

TMW: Nömrələrinizlə rahatlaşmağa başlayın, heç bir bəhanə yoxdur. Tam maaşla işləyərkən, xərclərim minimal olduğu üçün büdcə ilə bağlı heç vaxt narahat olmamışdım. Ödəniş haqqımın 25% -ni əmanət hesabıma göndərdim və heç toxunmadım və bunu etməliyəm. Bir işiniz varsa, təəssüf ki, işlər o qədər də asan deyil. Nağd axınınız yuxarı və aşağıdır və diqqət etmirsinizsə, xərcləriniz olduqca yüksək ola bilər. Bir nömrəli şəxs deyilsinizsə, necə olmağın yolunu anlamalısınız, çünki işiniz hər şeydən çox asılıdır.

Dossé-Via

D: Birlikdəyik və ən başlıcası, pul idarəetmə kapitalist standartlarına qoşulmaq məcburiyyətində deyilik. Onların başa düşmək üçün bu qədər qarışıq olmasının bir səbəbi var; bizim bunda məlumatlı olmağımızı istəmirlər. İnanılmaz pul məşqçisi olan bir çox Qara qadın var, buna baxmayaraq hekayələrimizi bölüşməli və bir-birimizə gücləndirməliyik. Biz imposter sindromu hiss etsək də, sual verməliyik. Biz aşağıdan daha yüksəkdən vurmalıyıq və unutmayaq ki, insanlıq mənbəyi olduğumuz üçün dəyərsizik.

Afrikalı əcdadlarımızın valyuta idarəetmə yollarını öyrənə bilərik və pul normalarından kənarda valyutanın nə olduğunu anlayışımızı genişləndirə bilərik. Məsələn, Cowries, Qərbi Afrika əcdadlarımızın istifadə etdikləri və bu gün də istifadə etdikləri inanılmaz bir pul formasıdır. Xidmətlərimizi ticarət edə bilərik - saçlarımı bükürsən, mən də doğum sxemini oxudum. Pulumuzu yığa bilərik. Biz təkcə ayrıca deyil, kollektiv olaraq torpaq sahibi ola bilərik. Qara qadınlar dünyanın əksər iqtisadiyyatlarının əsas təsir edənləridir. Özümüz varlıyıq. Bunu nə qədər çox tanıyırıqsa, dünya da buna uyğun hərəkət edir.

Brittney Winbush

İQ: Həm də bir təşəbbüskar olan atam mənə bir şey öyrətdi ki, "bildiyin şeyi et və başqalarına bildiklərini etsinlər". Başqa sözlə, pul idarəçiliyini və maliyyə imkanlarını yaxşı bilən və onları komandanızda olan insanları tapın. Bu müddətdə siz də yol boyu öyrənəcəksiniz və anamın həmişə söylədiyi bir şeyi söyləyirəm: pulunuzu bilmirsinizsə, işinizi bilirsiniz. Onu mənim işimin mühasibi kimi qazanmağım şanslıyam. Mənə çox şey öyrətdi. Həftəlik görüşlərimiz var, cədvəllər, qovluqlar, sənədləri bir yerdə saxlayırıq və pulu idarə edərkən hər şeyi görürəm və yol boyu öyrənirəm. Sahibkarlıqda həmişə tələbə olmağa açıq olmalısan. Öyrənməyə hazır olun.

Öz təcrübənizdən, qara qadın sahibkarlar xüsusi olaraq hansı çətinliklərlə üzləşə bilər və bunları necə aradan qaldırmaq olar?

TMW: Düşünürəm ki, yalnız digər qaradərili qadınların sizin işinizi anlayacaq və sizi dəstəkləyəcəkləri qorxusu var. Bir qurucu olaraq, əldə edə biləcəyiniz bütün köməklərə ehtiyacınız var. Qara təsisçiləri icmalarını səfərbər etməyə və bitişiklərinə vurmağa təşviq edirəm. Təqdim olunmamış təsisçilər arasında uğurlu sahibkarlıq dərəcələrinin artması ətrafında artıq çox sürət var - bundan istifadə edin.

JPB: Yaradıcılıq sənayesində çalışan bir qara qadın kimi insanlar çox vaxt məni dəyərləndirmirlər və istedadımdan yararlanmağa çalışırlar. Dizayn sənayesinin əsasən ağ və kişi olması ilə bəzi şirkətlər, razılaşma pis olanda belə hər cür işə başlamağı xoşbəxt edəcəyimi düşünərək mənə yaxınlaşırlar. Sənaye standartlarında, xüsusən müqavilə şərtləri və başlanğıc büdcələrə dair məlumatlı olmaq mənə inamla danışmağım və pis layihələrə düşməməyimə kömək etdi.

D: Qara qadınların dünyanın bəzi üst sahələrində, xüsusən də Qərb dünyasında təmsil olunmaması, əsasən bilinçaltı səviyyədə bizim üçün böyük bir problem ola bilər. Ağlımıza kifayət etmədiyimiz, tanınmaq, ödənilmək, dəyərləndirilmək üçün daha çox çalışmalı olduğumuz fikrimizi bəsləyir.

Mənim üçün şəfa verən şey povestimi nəzarətə götürmək və ağlımıza yeni şüur ​​toxumu əkməyə kömək edən məzmun yaratmaqdır. Sehrli və Melanin - Afrika mənşəli insanların evlərini tanıması və geri qayıtması üçün yollar yaradan mənim immersion səyahət təşkilatım - Səyyahları Toqoda, Qana və Benində iki həftə gəzməyə və kökləri ilə yenidən birləşməyə dəvət edir. Kim olduğumuz və nə yarada biləcəyimiz barədə yeni bir bilik səviyyəsini aktivləşdirən bir şey var. Sistemli çətinliklər bizi kiçik tutmağa çalışdıqda, pozulmağa cəsarət etməliyik.

FG: Qara qadınların kapital toplaması olduqca çətin olduğu sirr deyil. İşimi inkişaf etdirərkən milyon dəfə eşitdim. Qara qadınların bilmək istədiyi şey, ABŞ-da əksər müəssisələrin vençur kapitalı ilə maliyyələşdirilməməsidir. VC-dən başqa bir işi maliyyələşdirməyin və ya ilk günlərdə kredit götürməyin başqa yolları var. Məsələn, yalnız rəngli qadınlar üçün bir müsabiqəyə sponsorluq edən UPS, Bumble Bizz, Mastercard və Black Girl Ventures kimi təşkilatlar tərəfindən maliyyələşdirilən bir ton meydança yarışması var.

Franci Girard

Bundan əlavə, təqdim etdiyiniz məhsula və ya xidmətə bitişik olan müəssisələr haqqında düşünməlisiniz. Öz məhsullarını və ya xidmətlərini genişləndirməyin bir yolu olaraq investisiya qoymaqda maraqlı ola bilərlər. Bir təşəbbüskar kimi müvəffəq olacağınıza və qeyri-mümkün problemlərin həllini tapmaq üçün daha da manyak bir bacarığa sahib olacağınıza dair düşüncəsiz bir inancınız olmalıdır. Qarışıqlıqlar Qara qadınlar kimi bizim xeyrimizə deyil, amma başqa heç nə olmasa bacarıqlıyıq!

KY: Qara qadın sahibkarlar üçün iki spesifik problem gördüm: şəbəkələrimiz və həll etmək istədiyimiz problemlərin tipini anlamamaq. Peşəkar şəbəkələrimiz tez-tez uğurlu biznes qurmaq üçün lazım olan mənbələri əldə etməyə kömək edəcək qədər müxtəlif deyil. Digər sahibkarlarla əlaqə quraraq şəbəkənizi uzatın. Qəhvə almağı təklif edin, onlara çətinlik çəkməyinizə kömək, əməkdaşlıq etməyi təklif edin. Münasibətlər qurmağa başlayın, şəbəkəniz genişlənəcəkdir. Şəbəkəniz genişləndikdə kapitala, məsləhətə və mentorluğa daha çox giriş əldə edirsiniz. Təsisçilər həmişə bir tayfa olmadan səyahət etmək çətin bir yol olduğu üçün bağlanmağa meyllidirlər.

Sahibkarlar tez-tez şəxsən tanıdıqları problemləri həll edən şirkətlər qururlar. Qara qadın sahibkarsınızsa, ehtimal ki, kapitala giriş əldə etməyə çalışdığınız müddətdə, daha çox kapitala izah etdiyiniz problemi və həll yolunu izah etməli olacaqsınız. Məlumatlarınızı bilin, nömrələrinizi bilin, bazarın miqyasını və həll yolunu bilin. Kimsə emosional perspektiv əldə etmədikdə, fikrinizin nəyə görə müvəffəq ola biləcəyi barədə məlumatlara əsaslanan arqument bu boşluğu keçməyə kömək edə bilər.

Uğurla işinizi genişləndirmək və qazanc əldə etmək üçün ən başlıcası nədir?

TMW: Pul axınını izləyin. İşinizlə başladığınız fərziyyələrə etiraz etməkdən qorxmayın. İlk fikirləriniz nəticə verə bilər, ancaq çevik və diqqətli olsanız, gördüyünüz zaman doğru fürsətə doğru yönələ bilərsiniz.

JPB: Mənim bir nömrəli məsləhətim, özünüzlə vaxt keçirmək və sizi və işinizi bənzərsiz hala gətirmək və bunun üçün kapitallaşdırmaq olacaq. Çalışın, mübarizəni qucaqlayın və hər zaman məqsədinizə diqqət edin.

D: Üzvi şəkildə böyüməyə diqqət yetirin. Özünə güvən. Ardıcıllıq əsasdır. Hər gün nizam-intizam və niyyət ilə gələcək özünüz üçün necə göstərə bilərsiniz? Bu cavabı dəqiqləşdirin və cəsarətlə hərəkət edin. Qazandığınızı qeyd edin və yol boyunca dərslərinizə hörmət edin.

FG: İnanıram ki, sağlam bir iş qurmağın açarı müştərilərlə güclü münasibət qurmaqdır. Mən onları dinləməyə çox diqqət yetirirəm və sintez və onların rəylərinə cavab verən mexanizmlər yaratmaq üçün çalışıram. Bundan əlavə, həm iş daxilində, həm də xaricində aydın ünsiyyət və hesabatlılığa imkan verən əməliyyat mükəmməlliyi mədəniyyətinin yaradılması vacib olduğunu düşünürəm.

KY: Nömrələrinizi bilin, müstəsna bir məhsul / xidmət təklif edin və böyüməyinizə imkan verən həddi qurun.

Bu məqalə, İngiltərədə qara səsləri, qara sənətləri və qara qadınları qeyd edən Refinery29-ın narahat olmayan UK seriyasının bir hissəsidir. Anketimizi götürərək narahat olmayan İngiltərədə gördüklərinizi formalaşdırmağa kömək edin. Sizin üçün vacib olanı bilmək istəyirik.

Əvvəlcə https://www.refinery29.com saytında yayımlandı.