Böyük bir hekayəçi olmağın ən yaxşı məsləhətlərindən 7-si

İlham, xoşagəlməzlərdən irəli gəlir.

Foto Robert Collins

Bəyənməmələr vacibdir.

Çoxları hekayə danışmağın istedad olduğuna inanır. Sakit özünün bir qabiliyyət olduğuna inamla inanır. İstedad mifini necə aşdığım - öz bəyənmədiyim və təcrübələrimə əsaslanaraq.

1) Aşkarı oxumaqdan cansıxırsınız. Mahiyyətini bölüşün, auditoriyanızın əlaqə qurmasına, qazanmasına və yeyilməsinə icazə verin. Bütün işləri etməyin.

Əsasən vizual olaraq öyrənirəm - həmişə filmlərin hərəkət tərzini bəyəndim. Birinci mənzərə mətbəxdədir, sonrakı mənzərə salonda. Mətbəxdən oturma otağına gedən yol açıq şəkildə qəbul edilir. Səhnədən səhnəyə hərəkət edən filmlərin bu incəliklərində ən böyük cazibəmi - tamaşaçı hörmətini tapdım.

Hissi təsvir etməyin ən yaxşı yolu - mikromanager tərəfindən idarə olunmadan tapmaq üçün etibarlıdır. Film izləyicisi olaraq bu duyğudan zövq alıram və paylaşdığım hekayələrə çatdırıram. Çayın təravətindən ləzzət alırdım.

2) Təsəvvürlü pozerlərdən cansıxırsınız. Yaxşı, əlil arabasında saxlayın - təcrübəniz.

Warren Buffet bildiyini maliyyələşdirir. Prezidentin Fəxri medalı ilə dünyanın ən zəngin adamlarından biri kimi özünü çox yaxşı tanıdı.

Bildiklərinizi paylaşın və ömür boyu daşlar haqqında təbliğ edən bütün yazılarda özünə aid bir şəkil istifadə edərək özünüzü 27 yaşındakı kimi təxmin etməyiniz lazım deyil.

3) Sükutdan zövq alırsınız. İkiqat artırın. Sükut uzansın.

Bunu nənəmdən süzdüm.

Mən ibtidai məktəbdə oxuyanda nənəm (atamın anası) onun dayağından bir neçə hekayə danışdı. Ritualımız çox proqnozlaşdırılırdı - döşəmədə çarpaz ayaqlı oturmuşdu (Tamil sözü pai). Mən bu nümunəyə hörmətlə və ciddi əməl etdim. Budur ürəyimdəki daşlardan biri - şəhərdə bir gənc, həyat yoldaşı və məktəbəqədər oğlu yaşayırdı. Atası halsızlaşdı, buna görə də onlarla yaşamağa gəldi. Günlər keçdikcə qoca bir neçə boşqabı sındırdı. Gənc əsəbiləşdi və atası üçün taxta qab götürdü. Ailənin qalan hissəsi xülya lövhələrindən yeyirdilər.

Bir gün o, (məktəbəqədər) oğlunun odunları kəsdirməyə necə cəhd etdiyini gördü. Maraqlı və qürurlu bir şəkildə soruşdu: "Nə edirsən?" Məktəbəqədər ciddi cavab verdi: "Aha, qocalanda sənə və anan üçün taxta qab hazırlayacam." Bu sözlərlə uşaq dülgərliyini davam etdirdi. Gənc adamın dilənçi kimi qabda xidmət etməsi fikri xoşlanmırdı. Atasına verdiyi taxta qabı atdı. O gündən etibarən bütün ailə ənənəvi lövhələrlə yemək yedi. Atasının hər gün masanın başında olduğuna əmin idi.

Qoy nənəm, əmtəə nişanları tərzində tarix qoysun - heç bir əxlaq, məsləhət yoxdur.

Və mənimlə qaldı.

4) Hər şeyi - necə baş verdiyini - başınıza təsəvvür edə bilərsiniz. Gördüyünüz kimi söyləyin.

Budur həyatımdan.

7-ci sinifdə oxuyurdum. Göz yaşlarımı tutmaq bir herculean səy idi. İngilis dili müəllimimin dediklərini dəqiq xatırlaya bilmirəm. Xatırlaya biləcəyim hər şey - ingilis kağızındakı qırmızı dairələr və onların mənalı sözləri qəlbimi necə sancdı. Yenidən oturduğum yerə əyilmiş və başım əyilmiş şortlara baxdığımda, bu halın bir daha baş verməyəcəyinə söz verdim. Heç bir cəhd yox idi, İngilis dili mənim güclü nöqtəm deyildi. Mənə yeni bir taktika lazım idi.

5) Monotonluqdan qorxursunuz. Əllərinizi istifadə edin. Açılan sehrləri izləyin.

Sözlər istənəndə cəhd etmirəm. Əllərimi tərpədir və demək istədiyimi ifadə etməyə çalışıram - danışan və ya yazan olsun. Beyinə sehrli bir əlaqə var. Cəhd edin. Görünür, mən tək deyiləm - bu pedaqoq Maria Montessorinin araşdırmalarının mərkəzində dayanır.

Məncə, hamımızın içində hələ uşaq bağçası müəllimi var.

6) Gözlənilməz sonlar böyük hekayələrdir. Onları yadda saxla. Gözlədiyinizi söyləmək çox əyləncəlidir. Çıxıb baxın. Təəccüblənəcəksiniz.

Rapport, sehrinizlə başqalarını heyrətləndirən şeylərə deyil, əlaqəli ola biləcəyiniz şeylərə əsaslanır.

7) Söylə, reaksiya bax, saflaşdır və başqaları ilə təkrar et.

Bunu tez-tez həyat yoldaşınızın yanında etməyin. Bu onları yorur - hekayələriniz üçün sizə ibadət etməyincə.

Hekayə istedad mifindən çox uzağa gedən bir bacarıqdır. Hekayəm kifayət qədər sübutdur - məni hekayələrlə canlandırmaq üçün cansıxıcıların səssiz etimadı.

Ümid edirəm düşünmək üçün gözlənilməz və faydalı bir şey tapdınız.

Karthik Rajan